1. Skoncentruj sie na rzeczach, ktore mozesz kontrolowac
Wiele szkol ma na swojej stronie internetowej wirtualne wycieczki, zdjecia, informacje. Mozemy je udostepnic dziecku, aby znalo miejsce i ludzi. Wybierz sie na wirtualne zwiedzanie klasy i zaplanuj z dzieckiem liste aktywnosci, na ktore nie moze sie doczekac. Powtorz taka wycieczke kilka razy. Pomoz swojemu dziecku cwiczyc wazne umiejetnosci niezalezne i spoleczne, takie jak ubieranie sie, dokonywanie wyborow i zmian. Mozesz zagrac z dzieckiem w gre My first day at school.
2. Zastanow sie nad emocjami
Pomaganie dziecku w wyrazaniu uczuc w slowach jest krokiem w kierunku gotowosci szkolnej. Kiedy dzieci potrafia rozpoznac swoje uczucia i powiedziec np. To mnie denerwuje / Boje sie , jest mniej prawdopodobne, ze zostana porwane przez trudne emocje, ktore moga przeszkadzac w nauce i nawiazywaniu przyjazni. Male dzieci czesto obserwuja doroslych, aby nauczyc sie radzic sobie z emocjami, zwlaszcza w trudnych chwilach. Daj przyklad mowiac o niektorych swoich podstawowych uczuciach, uzywajac takich slow szczesliwy/ smutny/ zly/ przestraszony/ podekscytowany i wykorzystaj ksiazki i historie, aby zbadac z dzieckiem jak czuja sie ich bohaterowie.
Postaraj sie postawic na miejscu swojego dziecka, zanotuj i zastanow sie, jak ono moze sie czuc i dlaczego. Moga martwic sie takimi rzeczami, jak nawiazywanie przyjazni, szkolnym lunchem czy korzystaniem z toalety. Pomoz im zanotowac, jak reaguje ich cialo na rozne uczucia. Oprócz dostrzegania emocji i nazywania ich, ważne jest, aby pomóc dziecku nauczyć się, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zarządzać naszymi uczuciami. Dlaczego nie zrobić spokojnego pudełka lub samo-kojącej torby wypełnionej rzeczami, które oboje lubicie i co możecie robić razem, gdy odczuwacie wielkie emocje, takie jak zmartwienie, smutek lub złość? Spróbuj umieścić w spokojnych zestawach różne rzeczy, takie jak bąbelki, ulubione książki, miękkie zabawki, teksturowane materiały, kolorowanie lub sortowanie, i zobacz, co działa najlepiej.
Umiejętność dostrzegania uczuć, nazywania ich i znajdowania sposobów radzenia sobie z nimi to umiejętność na całe życie i nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć do tego zachęcać.
3. Postaraj się podać informacje „odpowiednie” dla Twojego dziecka
Nie bój się mówić o żadnych trudnych uczuciach, jakie dzieci mogą mieć w stosunku do szkoły lub obecnej sytuacji. Zrozumiałe jest, że często mamy ochotę ulepszyć sytuację i rozwiązać lub pozbyć się emocji tak szybko, jak to możliwe, zwłaszcza jeśli jest to trudne lub bolesne. Ale nie zawsze jest to możliwe lub najbardziej pomocne.
Staraj się uważnie słuchać, traktować poważnie ich zmartwienia i patrzeć na sprawy z ich punktu widzenia. Na przykład: „Wiem, że martwisz się o spotkanie ze swoim nowym nauczycielem i możesz się martwić, gdy sprawy są nowe i inne”. Następnie spróbuj podać uczciwe informacje, aby ich uspokoić. „Twój nauczyciel jest po to, by się tobą opiekować i chcą, żebyś był szczęśliwy. Będą mieli zaplanowane wiele ekscytujących rzeczy, aby Cię poznać i pomóc Ci w nawiązywaniu przyjaźni ”. Dobrze jest nie znać wszystkich odpowiedzi, ale starać się być otwartym i uczciwym, podając „odpowiednią ilość” informacji. Ty najlepiej znasz swoje dziecko, więc pamiętaj, aby nie dawać „za dużo” lub „za mało”.
4. Spróbuj ustalić pewne procedury
Posiadanie rutyny może być jak zakotwiczanie się, gdy rzeczy wokół nas wyglądają inaczej, więc trzymanie się znajomej rutyny domowej jest zawsze dobrym pomysłem, gdy dzieci zaczynają szkołę. Jednak w tym roku, wraz z pandemia, mogliśmy stracić wiele z naszych ustalonych procedur. Twoje dziecko mogło spędzać dłuższy czas w domu i możesz martwić się, jak odejdzie od Ciebie w ciągu pierwszych kilku dni. Pamiętaj, że to normalne, że małe dzieci okazują niepokój, gdy znajdują się w nieznanej sytuacji, a to zwykle nie będzie długotrwałe.
Postaraj się uspokoić swoje dziecko, przekazując mu proste, praktyczne informacje o dniu szkolnym oraz ustaleniach dotyczących przywiezienia i odbioru. To naprawdę dobry pomysł, aby wypróbować kilka regularnych ćwiczeń, zanim dziecko zacznie szkołę. Zastanów się, jak możesz sprawić, by rutyny przed snem, poranki i zajęcia pozalekcyjne były bardziej przewidywalne. W tygodniach poprzedzających datę rozpoczęcia staraj się ćwiczyć poranne i wieczorne czynności.
Zapoznaj swoje dziecko z biegiem szkolnym lub spraw, aby rozkładanie mundurka, pakowanie tornistra i bajki na dobranoc były częścią zwykłej rutyny przed snem. Jeśli masz informacje o planach przerw w przerwach i porze lunchu oraz o oczekiwaniach dotyczących mycia rąk i dezynfekcji w szkole, zrób z tego historię dla swojego dziecka, aby poczuła się znajomo, zanim to się stanie. Rutyny mogą pomóc nam wszystkim poczuć się bezpieczniej; jeśli wiemy, czego się spodziewać, można wyeliminować domysły i stres.
5. Pamiętaj, aby dbać o siebie
Dbanie o własne dobre samopoczucie musi być priorytetem. O wiele trudniej jest być przy emocjonalnych wzlotach i upadkach swojego dziecka, jeśli najpierw nie zadbasz o siebie. Stanowi to również dobry przykład dla Twojego dziecka. Dbanie o siebie jest bardzo osobiste i dla każdego z nas może wyglądać inaczej. Spróbuj poświęcić trochę czasu na myślenie o zdrowych rzeczach, które pomogą Ci poczuć się dobrze, wyłącz się i zrelaksuj.
Dowiedz się, co Ci odpowiada - czy to uspokajajaca filiżanka herbaty, spotkanie z przyjacielem, prowadzenie dziennika, joga, słuchanie muzyki czy spacer z psem. Rozpoczęcie szkoły nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale procesem, który potrwa przez najbliższe tygodnie i miesiące, więc spróbuj zmienić własną opiekę nad sobą w długotrwały nawyk. Nie myśl o tym jako o luksusie; to konieczność.
Autor: Paula Nagel, główny psycholog edukacyjny w organizacji charytatywnej zajmującej się zdrowiem psychicznym dzieci, Place2Be.
bardzo mądre rady i wskazowki, ale tak bardzo nie praktykowane przez rodziców
OdpowiedzUsuńNiestety sama popelniam wiele bledow :/
UsuńNo i to jest tez chyba najtrudniejsze :)
OdpowiedzUsuń