Dzien Matki jest to swieto chyba wszystkim dobrze znane. Jest ono swietowane jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodow tego dnia na swiecie jest rozna i zalezy od danego kraju. I tak np. w Polsce Dzien Matki zawsze obchodzony jest 26 maja, w Norwegii jest to druga niedziela lutego, w wielu krajach jest to 8 marca, a w UK Mother's Day celebrowany jest w czwarta niedziele Wielkiego Postu.
Poczatki Dnia Matki siegaja juz starozytnej Grecji i Rzymu. Zwyczaj ten powrocil w Anglii w XVII w. jako tzw. niedziele u matki. Na poczatku co roku w czwarta niedziele postu odprawiano modly w najblizszej katedrze. Natomiast w zwykle niedziele msze odbywaly sie w kosciolach. Dzien Matki byl wtedy dniem wolnym od pracy. Tradycyjnie matkom skladano kwiaty i slodycze, w zamian za otrzymane od nich blogoslawienstwo. Zwyczaj ten przetrwal az do XIX w. Ponownie zaczeto go obchodzic po zakonczeniu II wojny swiatowej.
W UK Dzien Matki jest rowniez znany pod nazwa Mothering Sunday. Co prawda Mothers Day to bardziej nazwa amerykanska, natomiast Mothering Sunday sciesle wywodzi sie z Anglii oraz Irlandii. Niedziela Macierzynska jest swietem chrzescijanskim, obchodzonym przez chrzescijan w Wielkiej Brytanii, Irlandii i niektorych krajach anglojezycznych. Rowniez wypada w czwarta niedziele Wielkiego Postu, czyli rowno trzy tygodnie przed Wielkanoca. Mothering oznaczalo kosciol macierzysty, do ktorego nalezal wierny. Wlasnie w czwarta niedziele Wielkiego Postu szlo sie na msze do macierzystego kosciola. Zwykle byl to dzien wolny od pracy, aby mozna bylo pojsc tam cala rodzina. I to wlasnie stad zrodzila sie tradycja obdarowywania kwiatami matek.
W 1914 roku Constance Penswick - Smiths stworzyla Mothering Sunday Movement, nastepnie w 1921 roku napisala ksiazke o tym, by powrocic do celebrowania Dnia Matki w UK. Kupcy z Wielkiej Brytanii dostrzegli wielka okazje komercyjna i nieustannie promowali ten dzien. Do lat 50-tych XX wieku obchodzona go juz w calej Wielkiej Brytanii.
Dzien Matki mial rozne nazwy, np. Niedziela Odswiezenia, Niedziela Puddingu, Niedziela Polowy Postu, Niedziela Rozana czy Niedziela Simnel.
Tradycyjne wypieki na Dzien Matki :
- ciasto Simnel
- Mothering Buns ( buleczki ) lub Mothering Sunday Buns - slodkie bulki pokryte roznowym lub bialym lukrem oraz wielokolorowymi posypkami ( w dzisiejszej UK nie sa powszechnie znane czy produkowane, ale np. w Australii sa podstawowymi wyrobami piekarniczymi niezwiazanymi z zadna szczegolna uroczystoscia )
- Carlings - w Pln. Anglii i Szkocji niektorzy preferowali nalesniki z moczonego groszku smazonego na masle
Zrodlo : https://en.wikipedia.org/wiki/Mothering_Sunday, https://en.wikipedia.org/wiki/Mother%27s_Day
Poznalismy historie Dnia Matki, wiec teraz pokaze co tez takiego otrzymalam od swoich pociech :-)
Sama napomknelam Nadii, ze przydalby mi sie kubek i brelok do kluczy. Nadulka chciala jeszcze kupic kwiaty, ale tata nie wiedzial gdzie ( podobno :P ), dlatego zamiast kwiatow dostalam zelki - spokojnie sa bezalkoholowe :D Wybrala piekna kartke w ksztalcie wachlarza oraz kartke w imieniu Miloszka. Pozniej zamknela sie z bratem w pokoju, zabronila do niego wchodzic i razem wypisywali kartki i dekorowali koperty.
Moze nie jest to dla niektorych NIC WIELKIEGO, ale dla mnie to najcudowniejsze prezenty pod sloncem, bo wybrane z uczuciem. I do tego Nadula sama pamieta i sama zaciagnela Tate do miasta. Liczy sie gest i pamiec !
Dziekuje Lobuzy !
A my tak jakos sie przestawilismy na angielska date, bo tak jest Nadii latwiej :) Ale wiem, ze w maju obchodzimy Dzien Matki w Polsce. Zawsze mozna dwa razy celebrowac, a najlepiej codziennie :D
OdpowiedzUsuń